GÜZELYURT  KURTULUŞ  LİSESİ

 
T A R İ H Ç E
  ANA SAYFA   

 

 
 

     TARİHÇE

      Köklü bir geçmişe sahiptir Kurtuluş Lisesi. Oldukça güç dönemler atlatarak günümüze ulaşmıştır. Yalnızca Kuzey
Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin değil aynı zamanda Kıbrıs Adası'nın da en köklü okullarından biridir. Öyle kolay olmamıştır bugünkü durumuna ulaşması... Baf Türk Koleji adıyla, 1944 yılında; Gazi Baf şehrinde, eski, ahşap bir binada kurulmuştur. Kıbrıs'ın tümüyle İngiliz idaresinde bulunduğu bu dönemlerde, ortaokul ve lise seviyesinde eğitim veren Baf Türk Koleji
için İngiliz idaresi 1958 yılında, içerisinde açık ve kapalı spor salonları, futbol sahası ve yurt binalarının dahil olduğu tam teşekküllü bir bina yaptırarak okulu bu binaya taşımış ve kendi idaresindeki komisyonların yönetim ve denetimine almıştır.

      1958 - 1959 eğitim - öğretim yılından itibaren işlerliğini bu tam donanımlı binada “Kurtuluş Lisesi" adıyla sürdürmeye başlayan okul, 1963 yılına kadar eğitim vermeye, yeni binasında devam etmiştir. Ancak 1963 yılında, toplumlararası çatışmalar nedeniyle, geçmişte ilkokul olarak kullanılmış, oldukça eski ve yetersiz bir ahşap binaya taşınmak zorunda kalmıştır. Okul binası, bahçesine ilave edilen barakadan yapma sınıflarla tamamlanarak sabahları lise seviyesinin, öğleden sonraları da ortaokul seviyesinin eğitimine uygun duruma getirilmiş ve eğitim hayatını 1974 yılına kadar bu şekilde son derece ilkel ve zor koşullarda sürdürmüştür.

      1974 yılında, Barış Harekatı sonrası, Güney'den bugünkü binasına taşınan Kurtuluş Lisesi, 1974 - 1975 eğitim -
öğretim yılını birkaç öğretmen ve beş on öğrenci ile açmıştır. Kurtuluş Lisesi, uzun yıllar boyunca, Ortaokul, Pratik Kız Sanat Okulu, Güzelyurt Ticaret Lisesi ve Güzelyurt Türk Maarif Koleji ile aynı müdürlük idaresinde hizmet vermiştir.

      1993 - 1994 eğitim - öğretim yılında ayrı idari yönetime geçen Kurtuluş Lisesi, 64. eğitim dönemi olan
2007 - 2008 eğitim ­öğretim yılında da 300'e yakın öğrencisi, 1 müdür ve 3 müdür muavini başta olmak üzere toplam 53 eğitimcisi, 2 sekreteri ve 4 bayan 2 erkek hademesi ile eğitim vermeye süratle devam etmektedir. 

      Her geçen dönemde kendini mükemmele biraz daha yaklaştıran Kurtuluş Lisesi, kendi bünyesinde bir anfi odası, bir
dil labaratuvarı, bir bilgisayar labaratuvarı, bir biyoloji labaratuvarı, bir fizik labaratuvarı, bir kimya labaratuvarı ve akıllı sınıfları yanında kütüphanesi, resim ve el işi odası, fotokopi odası, öğrenciler için yenilenmiş ve  modernize edilmiş soyunma odaları ve tuvaletleri, basketbol sahası, bilgisayarlı ve internet bağlantılı muavin ve öğretmen odaları, sekreter odası ile eğitim ve öğretimde örnek okullarımızdandır.

      Bina olarak oldukça bakımlı,  temiz ve klimalı dersliklerle öğrencilere evlerini aratmayacak kadar rahat ve sıcak
ortam olanağı sunan okul idaresi yanında; okul olarak geçmişte kazandığı başarılara yenilerini ekleme çalışmalarını sürdürürken; başta Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve Tübitak olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde
düzenlenen kompozisyon yarışmalarına, spor ve atletizm müsabakalarına katılmakta; sosyal anlamda öğrencilerine izcilik, folklor, resim, tiyatro, dergicilik gibi alanlarda kendini geliştirme ve yenileme fırsatını sunmaktadır. Açılışı 11 Ekim 2001 yılında gerçekleştirilen Dr. Fazıl Küçük büstüne sahip lise düzeyinde ilk okuldur.

      Kurtuluş Lisesi'nin geçmişte futbol ve atletizmde 1'er kez Türkiye birinciliği bulunmaktadır. Son iki yıldır erkek atletizm takımımız KKTC birincisi olmuştur. (2007 ve 2008' de)

       Kurtuluş Lisesi Bilgi Yarışmalarında 2004-2005 eğitim ve öğretim yılında iki kez KKTC birinciliğini kazandı. Yine 2006-2007 eğitim ve öğretim yılında öğrencilerimiz bir kez daha KKTC bilgi yarışması şampiyonu oldu.

      Mazisinde koskoca bir tarihi barındıran okulumuz, kendisine ait olan marşında da belirtildiği gibi, “ Ada'mızda sesini duyurmuştur ve duyurmaya devam edecektir"; çünkü bu günlerine büyük azim ve çaba göstererek ulaşmıştır. Kendini geliştirmek için de öğrencisi, öğretmeni, muavini, müdürü ve tüm personeli ile çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir.                                                                   

                                                                             

                                                                                                                                Hazırlayan:  

                                                                                               Okul İdaresi

 

SAYFA BAŞI